Difference between revisions of "Jugoslavija i totalitarni komunizam"

MyWikiBiz, Author Your Legacy — Friday November 22, 2024
Jump to navigationJump to search
(added a work in progress sign/ see also etc.)
(→‎Vanjske poveznice: External links)
Line 23: Line 23:
 
</div>
 
</div>
 
==Vanjske poveznice==
 
==Vanjske poveznice==
* [http://hr.wikipedia.org/wiki/Titoizam#Represija Hrvatska Wikipedija: Titoizam i represija]
+
* [http://hr.wikipedia.org/wiki/Titoizam#Represija Wikipedija na hrvatskom jeziku: Titoizam i represija]
*[http://hr.wikipedia.org/wiki/Josip_Broz_Tito#Bleiburg_i_drugi_pokolji_1945. Hrvatska Wikipedija: Josip Broz Tito-Bleiburg i drugi pokolji 1945.]
+
*[http://hr.wikipedia.org/wiki/Josip_Broz_Tito#Bleiburg_i_drugi_pokolji_1945. Wikipedija na hrvatskom jeziku: Josip Broz Tito-Bleiburg i drugi pokolji 1945.]
 
===Share this page===
 
===Share this page===
 
<sharethis />
 
<sharethis />

Revision as of 02:02, 20 April 2011

   Ovo je osnova ili početak budućeg članka (work in progress)

Titoizam i totalitarizam su političke ideologije koje su dominirale povijest bivše Jugoslavije.[1] Titoizam kao ideologija nastao je nakon raskida odnosa ižmeđu Jugoslavije i Sovjetskom Savezom. Jedna stranka, Komunistička partija Jugoslavije i vođa Josip Broz Tito su vladali Jugoslavijom. To je bio totalitarni politički sustav.[2] Josip Broz je bio član sovjetske policije NKVD i Sovjetske komunističke partije.

NKVD je bila zloglasna tajna policija koja je izvršavala političke represije. Tito i njegovi suradnici su stovrili tajne Jugoslaveske policije u stilu NKVD i KGBa. To su bili UDBA i OZNA. Režim je opustio djelomičo svoj autoritet (u 1960.-ih), iako je Jugoslavija je uvijek bila totalitarna diktatura i jednopartijska država.

Komunistička propaganda i kult ličnosti unutar bivše Jugoslavije

Jugoslavenski komunistički propagandni stroj je baziran na Sovjetskom Savezu. Titov kult ličnosti je sličan Josif Staljinu. Jugoslavenski komunisti su koristili učlanjenja djecu u društveno-političkom životu (Savez pionira Jugoslavije).

Komunističke političke, povijesne i filozofske tečajevi su svi bili dio općeg obrazovanja. Oni se mogu naći u bilo kojem školskom udžbeniku. Enciklopedije su bile napisana u istom stilu kao Velika sovjetska enciklopedija. Režim je koristio propagandu da pokaže superiornost titoizma i socijalističke Jugoslavije nad drugim društvima i političkim sustavima.

Povezani članci

References (izvori)

  1. ^ Fred Warner Neal, Titoism in Action: The Reforms in Yugoslavia After 1948 (Fred Warner Neal, Titoizma u akciji: Reforme u Jugoslaviji nakon 1948., str.49 na engleskom jeziku)
    • "U totalitarne države, osobne slobode i ljudskih prava, (bez iznimke) najviše su rukama policije. Da je Jugoslavija nije bila iznimka priznao je Aleksandra Rankovića, sam šef tajne policije. Ova organizacija je poznata u Jugoslaviji kao UDBA."
  2. ^ Europska javna rasprava "zločine počinjene od strane totalitarnih režima" Izvješća i postupak od 8. travnja Europske javnu raspravu o "zločinima počinjenim od strane totalitarnih režima ", u organizaciji slovenskog predsjedništva Vijeća Europska unija (siječanj-lipanj 2008.) i Europska komisija. (str.197 na engleskom jeziku)

Vanjske poveznice

Share this page

<sharethis />